Kawa, kawa
19 września 2014
Kto ma ochotę poczuć mocny, czekoladowy aromat i niezwykle aksamitny smak? Mieszanka kawy Arabica (70%) i Robusta (30%) w zestawieniu z kremową pianką lub z mlekiem to prawdziwa uczta dla podniebienia. Obudzi największego śpiocha, umili każdy lunch i sprawi, że wieczorny relaks nabierze niepowtarzalnego klimatu. Już wkrótce w sprzedaży!
Jak zaparzyć aromatyczną, aksamitną w smaku kawę?
Prezentujemy mały poradnik dla tych, którzy cenią jakość tego magicznego napoju i na swój sposób celebrują codzienne chwile z kawą.
Kawa po turecku
W celu przyrządzenia kawy po turecku, trzeba zaopatrzyć się w specjalny garnuszek zwany przez nas potocznie imbrykiem lub “zaparzarką”. Jeśli nie jesteśmy w posiadaniu takiego sprzętu, możemy wspomóc się małym rondelkiem. Do naczynia wsypujemy kawę (na jedną filiżankę przypada dwie łyżeczki kawy mielonej), cukier, wodę i czekamy, aż całość zacznie się gotować. Następnie zdejmujemy naczynie z ognia i odstawiamy do lekkiego ostygnięcia. Proces ten (gotowanie i zestawienie do ostygnięcia) powtarzamy trzy razy. Po jego zakończeniu, gotowy napój rozlewamy do filiżanek. Możemy dodać do smaku ziarenko kardamonu.
Kawa parzona w filtrze
Wbrew pozorom, jest to bardzo prosty sposób zaparzania kawy. Polega on na umieszczeniu filtru (można go kupić w większości supermarketów) wraz z papierowym wkładem w kubku, wsypaniu 2 łyżeczek kawy i zalaniu gorącą wodą. Kawę parzoną w filtrze najlepiej podawać ze śmietanką lub mlekiem.
Areopress
Ciekawe i funkcjonalne urządzenie w cenie już od 150 zł. Użycie go to nic prostszego: plastikowy lejek należy umieścić na kubku, następnie nałożyć filtr, wsypać kawę i zalać gorącą wodą. Po przeciśnięciu wody przez kawę i filtr mamy napar gotowy do spożycia. Najlepsze do Aeropressu są średnio zmielone kawy.
Ekspres ciśnieniowy
Tzw. must have w kuchni każdego smakosza kawy. Za jego pomocą można stworzyć kultowe espresso, a także pozostałe popularne napoje kawowe typu capuccino, czy macchiato. Podstawą do ich zrobienia jest dobrze zmielona kawa. Wsypujemy ją do sitka i ugniatamy tamperem. Nie zapominajmy, że woda w boilerze musi osiągnąć temperaturę zbliżoną do 90 stopni – dopiero wtedy możemy rozpocząć proces parzenia.
Komentarze
Komentarze zostały wyłączone